Leczenie alkoholizmu nie może co prawda poszczycić się tak długą historią jak sam alkohol, sposoby wytwarzania go czy kultura biesiadowania. Na szczęście współcześnie zdajemy już sobie sprawę z zagrożeń idących z nadużywania alkoholu, wiemy też, że uzależnienie od alkoholu można skutecznie wyleczyć.
Definicja mówi, że alkoholizm to zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Koncepcję uzależnienia od alkoholu jako choroby sformułował w XIX wieku Magnus Huss, szwedzki lekarz, w swojej pracy Alcoholismus chronicus. Co ciekawe już wtedy dostrzeżono, że z uzależnienia można wyjść.
Przyjmuje się, że alkoholizm to choroba chroniczna, czyli taka, z którą zostaje się do końca życia. Oznacza to jednocześnie, że leczenie alkoholizmu musi być nastawione na długotrwały efekt. Dlatego też w przypadku osób dotkniętych uzależnieniem od alkoholu nie wystarczy samo odstawienie picia, lecz potrzebne jest coś więcej.
Do głównych objawów choroby alkoholowej należy głód alkoholowy, czyli silna potrzeba spożywania alkoholu, niemożność do zapanowania nad spożyciem alkoholu, a do tego dochodzi cały szereg objawów abstynencyjnych obejmujących drżenia mięśniowe, zaburzenia snu i bezsennsość, nadciśnienie tętnicze, tachykardia, nudności, wymioty czy biegunki.
Choroba alkoholowa to nie tylko powikłania zdrowotne obejmujące zarówno zaburzenia fizyczne, jak i psychiczne. To również źródło cierpienia najbliższych, problemy w kontaktach z ludźmi i – pojawiające się prędzej czy później – kłopoty finansowe.
Niestety samo odstawienie picia nie jest takie proste ani oczywiste. W przypadku osób z postępującą chorobą alkoholową odstawienie picia najczęściej sprowadza się do zrobienia sobie dłuższej przerwy w piciu, po czym znów wracają oni do nałogu. Takie cykle potrafią trwać u uzależnionych przez długie lata, podczas których podkreślają oni jeszcze, że wcale nie są alkoholikami.
Najlepszym rozwiązaniem jest terapia alkoholowa, której celem jest nauczenie chorego umiejętności normalnego funkcjonowania bez sięgania po butelkę. Taka terapia ma formę standardowej psychoterapii, występują w niej elementy edukowania oraz motywowania chorego, czasem też można wspomagać ją farmakologią.
W przypadku tak dużych miast jak Warszawa, leczenie alkoholizmu jest odrobinę łatwiejsze. Oczywiście wciąż jest trudne, wymagające mnóstwo samozaparcia, jednak mieszkańcy stolicy mają do swojej dyspozycji mnóstwo profesjonalnych, publicznych oraz prywatnych ośrodków terapii uzależnień, z których mogą skorzystać – my również oferujemy taką terapię.
Tak samo rzecz ma się z różnego rodzaju grupami wsparcia, które bywają nieocenione w przypadku zmagania się z uzależnieniem. Takie grupy prowadzone są przez wykwalifikowanych specjalistów, mających na swoim koncie mnóstwo wyleczonych osób. Bezwzględnym warunkiem jest jednak chęć wyjścia z nałogu – bez tego nawet najlepsza terapia może okazać się nieskuteczna.
Jest niestety jedna rzecz, której nawet nauka nie zdołała rozwikłać, mianowicie gdzie znajduje się granica pomiędzy kontrolowanym spożywaniem alkoholu a nałogowym piciem. Gdyby taka granica była czymś oczywistym i powszechnie znanym, wtedy prawdopodobnie każdy zbliżający się do niej był w stanie przestać. Niestety setki przypadków potwierdzają, że u każdego granica ta przebiega gdzieś indziej.
Jeżeli podejrzewasz u siebie lub u kogoś bliskiego problem z alkoholem, bez zastanowienia reaguj. Leczenie alkoholizmu jest tym łatwiejsze i skuteczniejsze, im szybciej je się zacznie. Terapia alkoholowa u mniej zaawansowanych alkoholików może potrwać kilka miesięcy, podczas gdy najtrudniejsze przypadki to już kwestia lat.
Jeżeli potrzebny jest szybki i skuteczny detoks alkoholowy – Warszawa, jesteśmy do dyspozycji.
Skontaktuj się z nami – dojeżdżamy do naszych pacjentów przez 24 godziny na dobę!