kierowca trzymający butelkę piwa

Alkoholizm trzeba leczyć

Przez sporą część społeczeństwa nie jest uznawany za chorobę. Alkoholików najczęściej obwinia się o brak silnej woli, z powodu której raz za razem sięgają po szklankę, kufel lub kieliszek. Alkoholizm jest jednak chorobą, a podkreśla to Światowa Organizacja Zdrowia. Co więcej, jest to choroba, która powoduje wystąpienie wielu innych zaburzeń, a na koniec może nawet doprowadzić do śmierci. Konieczne jest więc leczenie alkoholizmu, jednak do rozpoczęcia terapii potrzeba dwóch stron. Pacjent musi przyznać, że jest chory, że potrzebuje pomocy i że chce podjąć leczenie. W wielu przypadkach takiego samozaparcia brakuje, dlatego alkoholizm trudno wyleczyć.


Alkohol pustoszy organizm od góry do dołu

Wpływ alkoholu na organizm pijącego jest bardzo głęboki. Nadmierne spożywanie oznacza między innymi uszkodzenia w mózgu, słabą samokontrolę, a poza tym wpływa na drastyczne pogorszenie stosunków z rodziną i całym otoczeniem. Odstawienie alkoholu może wywołać zespół abstynencyjny, którego objawy również mają fatalny wpływ na chorego. Chyba że wprowadzi się odpowiednią i skuteczną terapię. Do tego potrzebna jest jednak chęć wyjścia z nałogu u pacjenta.

Jakie są objawy uzależnienia u cierpiącego na alkoholizm?

Czasem trudno jest zdiagnozować, czy osoba nadużywająca alkoholu jest już alkoholikiem, czy to jeszcze nie uzależnienie. Potrzeba do tego obserwacji i solidnego rozpoznania. Objawy choroby alkoholowej, bo tak określa się też alkoholizm, można podzielić na psychiczne oraz fizyczne. Te pierwsze to między innymi niemożność radzenia sobie z funkcjonowaniem w życiu bez alkoholu. Sięgnięcie po kieliszek lub szklankę jest potrzebne, albo w zasadzie wydaje się potrzebne, by umieć wykonać swoje obowiązki w pracy, w domu czy na uczelni. Bez alkoholu trudno jest nawet prowadzić rozmowę, czy to zawodową, czy towarzyską. Łatwość, z jaką przychodzi wykonywanie tych czynności po spożyciu alkoholu, to jednak iluzja, w dodatku bardzo krótkotrwała. Wśród psychicznych cech alkoholizmu można też znaleźć głód alkoholowy lub brak kontroli nad tym, ile można wypić. Fizyczne objawy to choćby rosnąca tolerancja, czyli umiejętność wypicia coraz większej ilości alkoholu bez widocznej reakcji organizmu. To także wspomniany już alkoholowy zespół abstynencyjny.

Alkoholizm powoduje głębokie zmiany

Alkohol, a konkretnie jego długotrwałe nadużywanie, przynosi długotrwałe i trudne do wyleczenia skutki. Wśród najbardziej powszechnych są między innymi marskość wątroby oraz szkody wyrządzone trzustce bądź sercu. Może także powodować zaburzenia związane z wydolnością seksualną, a nawet impotencję. Nadużywanie alkoholu ma również wpływ na mózg, może prowadzić do stanów depresyjnych czy psychozy. Osłabia układ immunologiczny organizmu. W wielu przypadkach efektem alkoholizmu jest samobójstwo.


Wróć do strony głównej bloga

Dowiedz się więcej o możliwościach leczenia

Jeżeli potrzebny jest szybki i skuteczny detoks alkoholowy – Warszawa, jesteśmy do dyspozycji.
Skontaktuj się z nami – dojeżdżamy do naszych pacjentów przez 24 godziny na dobę!