Lekarz podczas zabiegu

Co to jest zaszycie alkoholowe?

Wszywka alkoholowa to metoda terapii, mająca na celu pomoc w wyleczeniu alkoholizmu. Negowana przez wiele środowisk jest jednak dość często stosowana przez lekarzy. Oczywiście, aby z niej skorzystać, potrzebna jest chęć i samozaparcie osoby cierpiącej na alkoholizm. Na czym polega zaszycie alkoholowe? Na wszyciu pod skórę disulfiramu, czyli środka chemicznego, który reaguje z alkoholem, powodując złe samopoczucie, nudności, wymioty czy stany lękowe. Czas trwania tego typu dolegliwości to kilka godzin. Ma to być forma odstraszenia przed sięgnięciem po alkohol.

Wszywka tylko pod kontrolą lekarza

Oczywiście, zgodę na zaszycie alkoholowe musi wyrazić pacjent, a terapię należy przeprowadzać pod kontrolą specjalisty, między innymi dlatego, że czasami mogą się pojawiać skutki uboczne wszywki. To lekarz umieszcza tabletkę pod skórą, a disulfiram jest obecny w organizmie nawet przez kilka miesięcy. Oczywiście przed wszyciem należy zachować abstynencję. Substancja, która trafia do organizmu pacjenta, nie powoduje żadnych reakcji aż do momentu, kiedy ewentualnie do krwiobiegu trafi alkohol. Wówczas blokowany jest metabolizm alkoholu i gromadzi się aldehyd octowy, który wywołuje objawy zatrucia, ból głowy, problemy z oddychaniem czy szybkie bicie serca. Świadomość pojawienia się takich dolegliwości ma prowokować osoby nadużywające alkoholu do powstrzymania się przed piciem. Jest więc między innymi sposobem na zatrzymanie ciągu alkoholowego, ale całkowicie nie wyleczy z choroby.

Oprócz zaszycia także terapia

Samo zaszycie alkoholowe nie sprawi, że pacjent rzuci picie. Ten sposób jest raczej metodą odstraszającą przed sięgnięciem po szklankę lub kieliszek. Może to przerwać ciąg alkoholowy, może sprawić, że przez kilka miesięcy pod działaniem disulfiramu chory poprawi swoją kondycję fizyczną i psychiczną na tyle, by mógł rozpocząć konkretną terapię. Wszywkę z esperalu należy więc traktować jako środek pomocniczy w leczeniu. Wymusi bowiem abstynencję o pacjenta, którym cały czas będzie zajmował się terapeuta. Poza tym pozostawanie w abstynencji, nawet przez chwilę, oznacza, iż świadomie podejmuje się decyzję o rozpoczęciu leczenia w wyspecjalizowanej placówce.


Wróć do strony głównej bloga

Dowiedz się więcej o możliwościach leczenia

Jeżeli potrzebny jest szybki i skuteczny detoks alkoholowy – Warszawa, jesteśmy do dyspozycji.
Skontaktuj się z nami – dojeżdżamy do naszych pacjentów przez 24 godziny na dobę!