alkoholizm - osoba siedząca pijąca alkohol

Czy odtruwanie pomoże w wyleczeniu alkoholizmu?

Do wyleczenia z alkoholizmu potrzebna jest terapia, często trudna i długa. W zasadzie alkoholikiem nie przestaje się być nigdy. Jedną z form pomocy osobom uzależnionym jest odtruwanie alkoholowe. Dlaczego jest tak ważne? Ponieważ spożywanie alkoholu powoduje, że organizm zatruwa się dużo ilością toksycznych substancji. Mają one wpływ na funkcjonowanie osób cierpiących na tę przypadłość. Odtruwanie, zwane także detoksykacją, może pomóc w wyleczeniu z alkoholizmu, aczkolwiek jest tylko małym krokiem na drodze do sukcesu.

Detoksykacja tuż po odstawieniu alkoholu

Na odtruwanie alkoholowe należy się zdecydować niemal od razu po odstawieniu używki. Po decyzji o rezygnacji z picia następuje więc proces oczyszczania z toksyn, jakie wydzielają się albo trafiają do organizmu po spożywaniu albo zatruciu alkoholem. Równowaga wodno-elektrolitowa jest bowiem poważnie zaburzona, a doprowadzenie jej do prawidłowego stanu może potrwać nawet kilka dni. Oczywiście wiele zależy od stanu pacjenta, który zdecydował się na odstawienie picia.

Odtruwanie pod okiem specjalisty

Detoks oznacza doprowadzenie organizmu do stanu, w którym może od funkcjonować w miarę normalnie. Ma zmniejszyć objawy, jakie pojawiają się u alkoholika po długim spożywaniu alkoholu, także skutki odstawienia. Proces odtruwania należy przeprowadzać pod okiem specjalistów, którzy najpierw diagnozują stan pacjenta, a potem decydują o dalszym postępowaniu, czyli środkach, jakie należy przedsięwziąć, oraz wstępnym czasie trwania detoksykacji. Osoba będąca w trakcie detoksu otrzymuje odpowiednie preparaty lecznicze, aby przeciwdziałać zespołowi abstynencyjnemu, czyli łagodzić objawy, jakie mogą się pojawić po nagłym zaprzestaniu picia. Koniecznie trzeba też uzupełnić niedobory, m.in. witamin.

Odtruwanie alkoholowe krokiem do abstynencji

Oczywiście detoksykacja nie jest metodą leczenia alkoholizmu. Ma pomóc w pozbyciu się z organizmu toksyn i doprowadzeniu go do lepszego stanu. Takiego, w którym alkoholik będzie mógł podjąć dalsze leczenie. Warto bowiem podkreślić, iż odtruwanie alkoholowe to z jednej strony sposób na zatrzymanie ciągu picia, a z drugiej, jest to motywacja do dalszych kroków, czyli terapii, która ma pozwolić na stałe odstawienie alkoholu. Po zakończeniu detoksu osoba cierpiąca na alkoholizm bardziej kontroluje swoje zachowania i jest w stanie podejmować bardziej świadome decyzje. Z terapią lepiej radzi sobie również organizm, pozbawiony toksyn, które pojawiły się wcześniej, a teraz zostały wyeliminowane.


Wróć do strony głównej bloga

Dowiedz się więcej o możliwościach leczenia

Jeżeli potrzebny jest szybki i skuteczny detoks alkoholowy – Warszawa, jesteśmy do dyspozycji.
Skontaktuj się z nami – dojeżdżamy do naszych pacjentów przez 24 godziny na dobę!