Detoks alkoholowy

Detoks alkoholowy - jego przebieg krok po kroku

Alkoholizm jest chorobą, która może dotknąć każdego z nas - nie należy sądzić, że jest to przypadłość wyłącznie żuli i bezdomnych. Wiele osób nie utożsamia alkoholizmu z codziennym wypijaniem lampki wina. Jeśli jednak coraz częściej zdarza nam się pić alkohol bez rozważania późniejszych konsekwencji oraz coraz trudniej funkcjonować nam bez tej lampki wina - warto zwrócić się po pomoc do specjalistów, którzy pomogą w ustaleniu, na ile problem jest już poważny.

Od tego typu zachowań droga do ciągów alkoholowych wcale nie jest tak daleka, jak może nam się wydawać. W momencie gdy alkohol zaczyna przejmować nad nami kontrolę, a okresy trzeźwości są coraz rzadsze, konieczny będzie detoks alkoholowy. Jest to odtruwanie organizmu połączone z całkowitą abstynencją, a jego przebieg może być różny w zależności od poziomu uzależnienia. W skrajnych przypadkach może wiązać się z wystąpieniem objawów abstynencyjnych oraz delirium tremens.

W wersji łagodniejszej pojawiają się przede wszystkim nudności, ból głowy problemy ze snem. Przyjmuje się, że organizm potrzebuje około tygodnia na całkowite oczyszczenie: w cięższych przypadkach może to być nawet dziesięć dni. Objawy mogą być zupełnie różne: od nudności poprzez wymioty, pocenie, podniesione ciśnienie czy drgawki i drżenie. Po tej fazie następuje okres tzw. wczesnej abstynencji, podczas którego większość osób skarży się na problemy ze snem, poczucie lęku i niepokoju.

W kolejnym etapie nadal występuje dyskomfort oraz lęk, niepokój i niezadowolenie, jednak są to objawy psychiczne już bez występowania fizycznych dolegliwości. Samo odtrucie organizmu to dopiero pierwszy krok: następnym jest codzienna praca nad sobą, terapia bądź rehabilitacja.

Długotrwałe spożywanie alkoholu może powodować zaburzenia pracy serca, wysokie ciśnienie oraz problemy żołądkowe i uszkodzenia wątroby - dlatego nawet po zaprzestaniu picia może pojawić się szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

Niezwykle ważna jest wówczas reakcja otoczenia: choć początki życia w trzeźwości mogą być trudne, należy wspierać osobę uzależnioną w jej walce i pomagać w ustaleniu celów życiowych na nowo. W ten sposób zapobiegamy powstawaniu nawrotów, które mogą zdarzyć się nawet wiele lat po zakończeniu kuracji odtruwającej. Warto sięgać wówczas po pomoc terapeutów i psychologów - pomogą oni w ustaleniu źródeł problemu oraz sposobu skutecznej walki o trzeźwe życie również w bardziej stresujących sytuacjach życiowych.


Wróć do strony głównej bloga

Dowiedz się więcej o możliwościach leczenia

Jeżeli potrzebny jest szybki i skuteczny detoks alkoholowy – Warszawa, jesteśmy do dyspozycji.
Skontaktuj się z nami – dojeżdżamy do naszych pacjentów przez 24 godziny na dobę!