esperal

Esperal metodą terapii alkoholowej

Stosowanie disulfiramu to jedna z metod terapii, mającej na celu walkę z alkoholizmem. Trudno powiedzieć, by esperal, bo taka jest powszechnie stosowana nazwa tego związku chemicznego, potrafił wyleczyć, jednak z pewnością może pomóc pacjentowi w rzuceniu alkoholu.

Tabletka albo wszywka

Esperal może być podany pacjentowi w dwojaki sposób: albo w formie tabletki, albo w formie podskórnej wszywki. Ma odstraszyć alkoholika przed sięgnięciem po alkohol. Disulfiram nie ma żadnego wpływu na organizm osoby, która decyduje się na kurację. Oczywiście do momentu, kiedy silna wolna i samozaparcie przestaną funkcjonować. W reakcji z alkoholem esperal wywołuje takie skutki, jak przyspieszone bicie serca, wymioty, złe samopoczucie czy lęki. Dzieje się tak, ponieważ metabolizm alkoholu jest utrudniony - disulfiram odpowiada bowiem za blokowanie enzymu, który wpływa na ten proces. W efekcie pojawiają się między innymi objawy zatrucia pokarmowego. I nie ma znaczenia, czy pacjent przyjmuje tabletki, czy zdecydował się na wszywanie esperalu. Dlatego ten specyfik ma znaczenie w terapii antyalkoholowej, aczkolwiek najbardziej istotnym aspektem w tym przypadku jest motywacja pacjenta.

Esperal może pomóc w rzuceniu alkoholu

Wiele osób, w tym terapeuci, kwestionują zasadność stosowania disulfiramu. Nie jest on bowiem uważany za sposób leczenia alkoholizmu. Z drugiej strony jednak wspomniana już wszywka działa przez kilka miesięcy. Samozaparcie osoby chorej może więc sprawić, że przez ten czas nie będzie ona sięgać po alkohol. Organizm dostanie szansę regeneracji, a pacjent uzyska możliwość spokojnego dojrzewania do podjęcia decyzji o pójściu na profesjonalną terapię. Niewykluczone więc, że choć nie wprost, to jednak esperal doprowadzi do odstawienia alkoholu. Nawet chwilowa abstynencja, wywołana przez obawę przed drastycznym skutkami użycia alkoholu podczas stosowania esperalu, może wpłynąć na pacjenta. Zdecyduje się on na leczenie, które zablokuje psychiczne aspekty sięgania po alkohol.


Wróć do strony głównej bloga

Dowiedz się więcej o możliwościach leczenia

Jeżeli potrzebny jest szybki i skuteczny detoks alkoholowy – Warszawa, jesteśmy do dyspozycji.
Skontaktuj się z nami – dojeżdżamy do naszych pacjentów przez 24 godziny na dobę!